Az elefánt és a 6 vak történeteAlapvető törvényszerűség, hogy mindannyian másképp látjuk ugyanazt a dolgot. Ezért aztán soha nem mondhatjuk azt, hogy csak nekünk van igazunk. Minden egyes vitahelyzetben igazunk van, de a másik szemszögéből neki is... "Egy faluban mindenki vak volt. Egy napon a falu lakói közül hatan találkoztak egy emberrel, aki elefántháton jött feléjük. A hat ember megkérte az utazót, engedje meg, hogy megérintsék a nagy állatot, nem tudták ugyanis, hogyan néz ki egy elefánt, és úgy akartak visszamenni a faluba, hogy el tudják ezt mesélni a többieknek. Az utazó beleegyezett, és a hat embert az elefánt különböző testrészeihez vezette. A vakok alig várták, hogy visszaérjenek, és elmeséljék a faluban, hogy mit tapasztaltak. A harmadik, aki az elefánt fülét fogta, tiltakozott: – Az elefánt egyáltalán nem ilyen! Olyan, mint egy hatalmas levél.
- Nem értek egyet veletek, – mondta a negyedik, aki az ormányát fogta – az elefánt olyan, mint egy cső.
Az ötödik nem értette, hogy miért mondják ezt. Ő az állat egyik lábát fogta. – Az elefánt kerek és vastag, mint egy fatörzs.
A hatodiknak megengedte az utazó, hogy felüljön az elefánt hátára. Ő így szólt: – Egyik megállapítás sem jó! Az elefánt olyan, mint egy nagy mozgó hegy.
(részlet Wayne Rice Fején a szöget c. könyvéből)
Mi a tanulság?
Alapvető törvényszerűség, hogy mindannyian másképp látjuk ugyanazt a dolgot. Ezért aztán soha nem mondhatjuk azt, hogy csak nekünk van igazunk. Minden egyes vitahelyzetben igazunk van, de a másik szemszögéből neki is...
Ahhoz, hogy egy hullámhosszra kerüljünk másokkal, időnként arra van szükség, hogy belehelyezkedjünk a gondolatvilágába, hogy elfogadjuk, másképpen is láthatja és érezheti a dolgokat, mint ahogyan azokat mi látjuk és érezzük.
Ugyanígy hasznos, ha fókuszt váltunk: egy pillanatra kilépünk a szituációból, és ránézünk "felülről" is! Meg fogunk lepődni, mennyi minden látszik a plafonról, ami a padlóról nem...
|
"Hogyan lehetne olyan életem,
|