Született maximalista, avagy a tökéletesség-csapdaHallottad már a kifejezést: stresszorexia? A maximalista nők sajnálatosan gyakori jellemzője, amikor már "enni sincs idő". A jelenséget magas iskolázottságú, gyakran vezető beosztású, jellemzően stresszes, maximalista nőknél figyelték meg, akik reggeltől estig hajtanak, olyannyira, hogy se nem látnak, se nem hallanak, még az evésről is megfeledkeznek (...bezzeg az éjszakai nass)!
Egyik ismerősöm, Saci (kiváló szakember egyébként) két ügyfél között rendszeresen papírzacskóból ebédel egy péksüteményt, esetleg egy műanyag tálka bolti salátát. Nem, nem fogyókúrázik, egész egyszerűen "nincs ideje enni".
Ötkor felpattan, rohan a gyerekért a balettra, angolra vagy teniszre, hazafelé beugranak a szupermarketbe, otthon összeüt valami "ízletes, de tápláló" vacsorát a családnak, kikérdezi a leckét, megeteti a macskát, berak egy adag mosást, aztán kivasal három inget (mert Zoli konferenciára megy másnap), leellenőrzi az iskolatáskát.Rendszerint éjfél után dől be az ágyba, miután még átnézett egy-két dossziét a másnapi találkozóhoz.
Coachként gyakran találkozom olyan női vezetőkkel, akik az életük minden területén 120%-ra törekszenek, saját elmondásuk szerint maximalisták. Általában két-három gyereket nevelő nők, akik akár önfeláldozó módon csúcsra járatják magukat minden szerepükben.
Egy másik ismerősöm, Ili például képes volt szombaton reggel hattól este hétig nonstop takarítani a házat, azt mesélte, a végén már a férje parancsolta le a létráról.
Megvan a Született feleségek"-ből Lynette Scavo, a keménykezű főnök/feleség/minta-anya, aki zsonglőröket megszégyenítő módon pörgeti ezernyi feladatát? Na, ő pont ilyen.
Kezd kitermelődni azért (én azt mondom, szerencsére) a perfekcionista, vezető beosztású nők egy alcsoportja, akik azokat a feladatokat, amelyek nem közvetlenül a gyermekneveléssel és érzelmi motivációval kapcsolatosak, legalább "kiszervezik". Egy tanulmány őket nevezi "szabadidőt vásárlók"-nak.
Hogyan "kócsolhatók" a perfekcionista nők?
Egy nagy különbség mégis látszik: a maximalistáknak nagyon nehéz kikapcsolni (a telefont is, magukat is), lazítani, még a nyaraláskor vagy amikor megtehetnék, akkor is. Még nehezebb túltenni magukat azon, ha kritizálták őket, vagy elfogadni maguktól, ha neadjisten ők hibáztak!
4 tipp a coachtól, hogyan kezeld a maximalizmusod:
#1. Legyenek lézerpontosak a céljaid (és a magaddal szembeni elvárásaid) !
A maximalista ugyanis hajlamos rendszeresen "mozgóra venni" a célszalagot, túlzott elvárásokat támasztani magával szemben. (A coaching során mindig nagy hangsúlyt fektetünk a pontos, mérhető és reális célok kitűzésére, komfortos ráhagyással az időkeret tervezésénél!)
A maximalista retteg attól, hogy félkész munkát adjon ki a kezéből, ezért nem szívesen enged bepillantást a köztes, még "tökéletlen" állapotba sem.
A maximalista igen gyakran nem érzékeli a különbséget a "kis hiba" és a totális elszúrás" között, ezért jól teszi, ha a megvalósításkor kapcsolatban marad egy stabil, külső ponttal, akivel menet közben egyeztethet (ld. fentebb).
A motivációs eszköztárában előkelő helyen áll az erős önkritika, ami esetenként lehet hatékony, hosszú távon mégis demoralizáló. A coachától is elvárja, hogy mutasson rá a hiányosságokra, hogy fejlődhessen, de ebben ő úgyis jobb nálam :-) Ezért én inkább a kísérletezés, szabad próbálkozás pozitívumait erősítem. Igenis, szabad hibázni!
Ne feledd: a kitartás nem egyenlő a makacs ismételgetéssel! A maximalisták, ha nem megy jól a dolog, hajlamosak megkettőzött erőfeszítéssel tolni tovább – ugyanazt, ugyanúgy... Attól, hogy a szöghöz kalapácsot használsz, a csavart inkább csavarhúzóval érdemes megközelítened, nem igaz? :-)
A kevesebb néha több: mielőtt végképp eltévednél, állj meg, időnként iktass be checkpoint-okat, ellenőrizd, hatékony-e még a módszered, és ne félj változtatni, ha kell!
Ha kilépsz a saját magad kreálta mókuskerékből, minden alkalommal, amikor a "tökéletes éned" kezd rágörcsölni a feladatra, állj meg egy pillanatra.
Nézd meg az eredeti szándék, az eredmény, és az ide vezető stratégiád jellemzőit. A túlzó, bénító maximalizmust az egészséges változattól sokszor a célhoz vezető út újratervezésével érhetjük el: ha valami nem működik, próbáld másként.
És ami a legfontosabb (ezt legszívesebben a homlokomra tetováltatnám :-)), akár maximalista vagy, akár nem:
Amint ezt megteszed, a saját erősségeid mentén sokkal hatékonyabban és boldogabban végezheted a tennivalóidat – és nem többé kell papírzacskóból, kutyafuttában ebédelned...
Nos, mit szólsz, melyik tippet próbálod ki először?
A sikeres és boldog életed szolgálatában, baráti üdvözlettel: ![]() személyfejlesztő edző, Certified Personal & Team Coach P.S.: Ha te még nem iratkoztál fel a MyWay blogértesítő/hírlevélre, ITT teheted meg. 2. Ha tetszett a bejegyzés, ajánld másnak is – nagyon köszönöm!
Neked is van gondolatod a témához? Ne tartsd meg magadnak: oszd meg velünk itt mindjárt, pár centivel lentebb! ![]()
|
"Hogyan lehetne olyan életem,
|