Így kezeld az elismerést: íme a 3 pontos útmutató!Emberi természetünkből adódóan vágyunk arra, hogy szeressenek és elismerjenek minket. Ám amikor arra kerül a sor, hogy végre észrevesznek, netán még bókolnak, dicsérnek is minket, sokan egyszerűen "lefagynak", esetleg még a tüskésebb felüket is mutatják a mit sem sejtő másik felé. Hogy is van ez?
Egyik kedves ügyfelem, Jutka 43 éves, okos, mutatós nő, a munkájában igen sikeres (vezető ügyfélkapcsolati munkatárs egy nagy cégnél). Két jópofa kamaszt nevelnek a férjével, szépen élnek. Teljesen véletlenül derült ki, hogy ennek a mosolygós, magabiztos (vagy legalábbis annak látszó) nőnek mennyi gondja van az önértékelésével...
"Annyira kínosan érzem magam, amikor valami jó dolgot észrevesznek rajtam és ezt szóvá is teszik! Érzem, ahogy elvörösödik az arcom, csak motyogok valamit, de legszívesebben elsüllyednék.
Ismerős, amiről Jutka beszél? Lássuk, mit tehetsz, hogy magabiztosabban kezeld a helyzetet!
#1. Diagnózis: vedd észre!
Manapság olyannyira a kritika és a bírálat kezelésére vagyunk "bedrótozva", hogy sok (amúgy tehetséges, kedves, ...) embernek esik nehezére elfogadni a dicséretet, bókot, mert úgy érzik...
...ugyanakkor lehet, hogy belülről igenis vágynak arra, hogy "valaki egyszer végre" felfedezze, kik is ők valójában.
[Ez ránk, magyarokra sajnos különösen jellemző – kivéve persze a Győzikéket, Kiszeltündéket, akiknek semmi gondjuk ezzel. Sőt. :-)]
Ez lehet szimpla szerénykedés is, ám vannak olyanok, akiknek még az átlagnál is jobban a nehezére esik, hogy kezelje a feléjük irányuló elismerés megnyilvánulásait, és a legkisebb bóktól is lefagy.
A coach kérdése:
[Szolgálati közlemény: ha eddig eljutottál az olvasásban, ám arra jutottál, hogy neked az elismerés fogadásával valójában nincs semmi gondod, gratulálok! Mi a teendőd? Csak így tovább, veregesd vállon magad, és küldd át ezt a cikket valakinek, aki esetleg hasznát veheti! Köszönöm! :-)]
#2. A gyökerek
Könnyen belátható, hogy a múltbeli tapasztalatai igen nagy hatással vannak a "bókkezelő képességünkre". Senki sem úgy született, hogy kínban legyen, ha meg kell mutatnia magát, vagy ha bókolnak neki.
Önmagunk leértékelését sok társadalom (pl. a japán) egyfajta erényként kezeli. Légy szerény, mint az ibolya, öndicséret büdös... ugye nálunk is ismerős?
"Ne nyüzsögj, olvadj be, légy láthatatlan..." – ezt a driver-t, indító programot hozzuk sokan már az iskolából. Felnőttünk, de mi van, ha "úgy maradunk", és ez a program azóta is fut bennünk?
Nem csoda, hogy sokaknak nehéz ez a téma, ha ütközik a mélyen rögzült "légy szerény" értékrenddel – amivel nincs is semmi gond, egészen amíg nem visszük túlzásba.
Az alacsony önbizalom sem könnyíti meg az elismerés elfogadását: az ilyen ember azt feltételezi, hogy mindenki más úgy látja őt, ahogy ő magát, ezért ha dicsérik, az vagy csak szarkazmusból, vagy sajnálatból fakadhat. Tehát a saját magunkkal kapcsolatos negatív hiedelmek könnyedén felülírnak bármilyen külső elismerést, megerősítést! (Mit üzen ez annak, "akinek inge"? Vegye magára, és kezdjen el dolgozni – egyedül vagy segítséggel – az önképén, önértékelésén!)
#3. Hogyan kezeld?
A) Megfigyelted már, hogy magabiztos emberek hogyan reagálnak, ha bókot kapnak?
Lehet hogy ez egy kicsit még idegen tőled? Mi lenne, ha legközelebb kipróbálnád? Csak lazán, mielőtt még a szokásos szabadkozás a nyelvedre jönne! ;-)
B) Gyakorold te is mások elismerését!
C) Tekintsd úgy a bókot, mint egy ajándékot a másiktól!
D) Csípd nyakon, mitől kapsz sikítófrászt!
Mint láttad, az egész folyamat tanulható, így érdemes magadnak megszavazni a bizalmat és a türelmet a gyakorlásra. Menni fog, sok sikert!
A sikeres és boldog életed szolgálatában, baráti üdvözlettel: ![]() személyfejlesztő edző, Certified Personal & Team Coach P.S.: Ha te még nem iratkoztál fel a MyWay blogértesítő/hírlevélre, ITT teheted meg. 2. Ha tetszett a bejegyzés, ajánld másnak is – nagyon köszönöm!
Neked is van gondolatod a témához? Ne tartsd meg magadnak: oszd meg velünk itt mindjárt, pár centivel lentebb! ![]()
|
"Hogyan lehetne olyan életem,
|